Önéletrajzírás 1.

Ha arra gondolunk, hogy álláskeresés, elsőnek az önéletrajzírás jut eszünkbe. Erről fogok írni, de mégsem teljesen. Az interneten nagyon sok helyen lehet olvasni, hogyan kell önéletrajzot írni, mi legyen benne, mi ne legyen benne, mire figyeljünk stb.
Én egyet hátralépek.
Az első feladat nem az önéletrajzírással kezdődik.
Hanem inkább azzal, hogy számba vegyük:
1. Miért keresünk állást, munkát, megbízást?
2. Hol keresünk állást?
3. Milyen végzettségünk van, az mire jó?
4. Milyen fontos tapasztalataink vannak?
5. Miben van a legnagyobb jártasságunk, mihez értünk a legjobban?
6. Mennyire sürgős, hogy állást találjunk?
7. Mi az, amit szívesen csinálnánk?
Ha ezekre tudtunk válaszolni, és le is írtuk, akkor érdemes megnézni az önéletrajzírás szabályait. Ha nehezen megy, vagy nem tudunk válaszolni, kérjünk segítséget. Más szemével, kívülről nézve, sokkal könnyebb ezeket megválaszolni. Tapasztalat.
Néhány fontosabb a CV írás szabályai közül:
- helyesírás. (tényleg érdemes több emberrel átnézetni, nagyon könnyű egy-két hiba felett átsiklani, még a sokadik olvasatra is)
- figyelni kell arra, hogy érzékeny adatokat ne adjuk ki magunkról. Sosem tudhatjuk, ki olvassa az önéletrajzunkat és valójában hol, kinél köt ki, mennyire kezelik bizalmasan az anyagunkat. (érzékeny adat: születési hely, idő, lakcím, családi állapot stb.)
- ha fényképet kérnek, kell a fénykép. (tudom, hogy macera, de fontos, hogy előnyös kép kerüljön az önéletrajzba)
- ha fizetési igényt kérnek, bele kell írni. Tökéletesen megfelel, ha egy -tól, -ig határt írunk.
- ne legyen hosszú. Tényleg. Ha sok munkahelyünk volt, akkor érdemes úgy beleírni, hogy releváns munkatapasztalat és csak az megpályázott munkakörhöz passzolókat kell feltüntetni.
- végzettségeknél, ha van felsőfokú képesítésünk, felesleges beírni az érettségit. Adja magát, hogy az is van. És csak növeli a sorszámot és a terjedelmet.
- ha van különleges hobbi, elfoglaltság, önkéntes munka, kötelező bekezdést szentelni neki.